T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Amasya Merzifon İlçe Halk Kütüphanesi

Coğrafi Konum

=} Amasya iline bağlı ve merkez ilçeden sonra en büyük yerleşim yeri olan Merzifon,  Karadeniz Bölgesinin orta bölümünde ve Kuzey Anadolu Dağları’nın alçalarak güneydeki İç Anadolu’ya geçit verdiği kesimde yer almaktadır.

=} 
İç Anadolu ve Samsun'a 18 km. doğusundaki Hacıbayram İstasyonundan demiryolu ile Merzifon Havaalanı'ndan İstanbul'a havayolu ile Samsun-Ankara, Samsun-İstanbul karayollarının kesişme noktası olması özelliğinden dolayı ise tüm yurda karayolu ile bağlantılıdır.

=} Ovayı çevreleyen dağlardan, Akdağ 2062m. Taşan Dağı 1900m. İnegöl Dağı 1864m yüksekliktedir. Merzifon’un denizden yüksekliği de (rakım) 740 m’dir.

=} Şehrin doğusunda Suluova, güneyinde Çorum’a bağlı Mecitözü İlçesi, batısında Gümüşhacıköy, kuzeyinde Samsun’a bağlı Vezirköprü ve kuzey doğusunda Havza İlçeleri bulunmaktadır. İlçenin kuzeyi ve batısı dağlık olup orta ve doğu kesimleri ovalıktır. Amasya’nın yakınında Yeşilırmak’a katılan Tersakan Çayı’nın suladığı Merzifon Ovası yörenin başlıca tarım alanıdır.

=} 70 köyü olan ilçenin, 2018 yılı rakamları ile merkez ve köy nüfusu toplam 71.916 kişidir.

=} Karadeniz ve İç Anadolu Bölgeleri’nin ikliminden etkilenen şehirde yazları kurak ve yağışsız, kış ve baharları yağışlı geçer. İlçe ekonomisinde tarım ürünleri önemli bir yer tutar. Buğday, şekerpancarı, soğan, arpa, ayçiçeği, mercimek, bağ ve bahçe ürünleri başta olmak üzere kiraz, elma gibi meyveler yetiştirilir.

=} Son yıllarda ciddi derecede gelişme gösteren Organize Sanayi Bölgesi şehre bir sanayi kenti görünümü kazandırmıştır. Devlet Planlama Teşkilatı 2012 verilerine göre  gelişmişlik endeksi sıralamasında Amasya’da 1. Türkiye’de 151. sırada yer alan ilçe 2014 yılı itibarı ile 165 milyon dolar ihracat kapasitesine ulaşmıştır.

=}İlçenin önemli merkezlere uzaklığı: Amasya: 47 km, Ankara: 310 km, Samsun: 110 km, İstanbul: 625 km, Çorum:  60 km, İzmir: 872 km.